MUTFAK SANAT MERKEZİ

Nadir Elçi - ATEŞ GAZETESİ

· Sahibi yedi göbek sülalesi aşçı Yurdaer Kalaycı. Babası Bolu´nun ünlü aşçılarından Haşim usta.

· Kalaycı´nın en büyük saplantısı Türk mutfağı. Mutfak Sanat Merkezi´nde Osmanlı´dan bu yana Türk mutfağının tüm örneklerini bulmak olası. Yemeklerimizin unutulmaya yüz tutması onu fazlasıyla üzüyor ve yaşatılması için büyük çaba harcıyor.
Eşsiz mutfağımızı yaşatmak için devletin yapması gereken bir işe, kendisinin soyunması da buradan kaynaklanıyor.

· Yıllar süren çalışmalar sonucu, 3 binden fazla Türk yemeğinin tariflerini toplamayı başarmış. Bunun 300´ü çorba tarifi. Aralarında pastırmalı soğan çorbasından, yoğurtlu bakla çorbasına kadar yok yok.
Bir yandan bu reçeteleri deniyor, öte yandan bunlardan yeni reçeteler üretmeye çalışıyor. Burada bunların hepsini tatmak olası.

· Burası neticede bir restoran ama, alışageldiklerimizden bir hayli farklı.
Mutfağa geçip, aşçılarla birlikte yemek pişirebiliyor, inceliklerini öğrenebiliyorsunuz.
O kadar mı? Özel bir reçeteniz varsa, bunu uygulamak için mutfak emrinizde.

· Aynı zamanda ressam olan Kalaycı, güzel sanatların başlangıcının mutfaktan geldiğine inanan bir mutfak aşığı.

· Binlerce reçete bilmesine karşın, öğrenmeye aç. Değişik reçeteleri olanlarla mutfağa girip yemek yapmaya bayılıyor. Buna "reçete tokuşturmak" diyor ve en büyük zevkleri arasında yer alıyor.

· Yemek salonu tertemiz ve ferah. Tavanlar tezyin sanatının insanı şaşırtan güzellikteki örnekleriyle bezeli.

· Yurdaer´e yolunuz düşerse, harcıalem yemeklerden çok, her yerde rastlayamayacağınız, bazıları bakır kaplarda servis edilen özel yemekleri sipariş etmenizi öneririm.

· İstanbul-Ankara arası yolculuk edenlere, Mutfak Sanat Merkezi´nde mutlaka bir yemek yemelerini öneririm. Beğenmezseniz hesaplar benden.

YEMEK SERGİSİ:

Mutfak Sanat Merkezi bir restorandan çok, birbirinden güzel tabloların yer aldığı bir sergiye benziyor. Yazın giderseniz, bahçesindeki eski gelin ve at arabalarından çardağın altında, kuzu çevirmenin keyfi de bir ayrı oluyor. Kuzu, elle veya motorla değil bir su değirmenine bağlı olarak çevriliyor.